ECHO serca

Jest to jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób serca. W Polsce jest ono nadal słabo dostępne z powodu niewystarczającej ilości drogich aparatów i wykształconych specjalistów. Jest ono proste i dosyć tanie. Nie wiąże się z istotnymi nieprzyjemnościami dla chorego.

Umożliwia ono dokładną ocenę budowy i pracy serca. Nie wykrywa jednak wszystkich nieprawidłowości i nawet osoba z prawidłowym wynikiem ECHO serca może cierpieć na poważną chorobę serca. ECHO serca powinno być wykonywane u ludzi z podejrzeniem lub z rozpoznaną chorobą serca. Jest to badanie nieszkodliwe, podobnie jak wszystkie badania ultrasonograficzne, więc praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania.

Badanie wykonuje się w specjalnym pomieszczeniu. Pacjent ułożony jest na lewym boku. Bardzo ważne jest, aby obrazy ECHO serca były dobrej jakości technicznej, gdyż nieostre utrudniają ocenę przez lekarza kardiologa. Należy używać sprawnych aparatów. Nie warto wykonywać ECHO serca w gabinetach wyposażonych w “muzealne” aparaty. W trakcie badania nie należy się ruszać ani rozmawiać. Trudno jest uzyskać wyraźne obrazy ECHO serca u osób otyłych, z chorobami płuc (np. rozedma), z deformacjami klatki piersiowej czy będących krótko po zabiegach chirurgicznych.

Więcej na Kardioserwis.PL

Czytaj więcej

  • Białaczki i chłoniaki

    Donec ipsum diam, pretium mollis dapibus risus. Nullam dolor nibh pulvinar at interdum eget.

  • Grypa

    Grypa – to często bagatelizowana choroba, a zabija setki tysięcy ludzi na świecie każdego roku.